5 pravidiel bezpečnej stavby domu
Bezpečná stavba má svoje pomerne jednoduché pravidlá. Pravidlá, ktoré Vás chránia pred zbytočným rizikom a robia Vašu cestu za vlastným domom bezpečnú. Prekvapuje nás, ako často tieto jednoduché pravidlá v reálnom živote slovenskí stavitelia opúšťajú. Naopak, neprekvapuje nás, že nedodržiavanie zásad bezpečnej stavby vedie veľmi často k sklamaniu.
POSTUPNÉ PLATBY
Pravidlo zo všetkých najdôležitejšie hovorí: „Plaťte svoj dom postupne“. Neexistuje žiadny rozumný dôvod platiť zálohu 50% ba dokonca 70% predtým, ako reálne prebieha stavba. Je rozumné rozdeliť stavbu do jednotlivých častí a platiť vždy primerané náklady jednotlivých častí stavby, ktoré budú aktuálne realizované.
Pokiaľ zaplatíte neprimerane vysokú zálohu vopred, stratíte kontrolu a podstupujete neprimerané riziko. Staviteľ, ktorý vyžaduje neprimerane vysokú zálohu, napríklad 50% ceny domu, ukazuje na zlé hospodárenie.
Je zrejmé, že Vašimi peniazmi zaplatí staré dlhy. A na dostavbu Vášho domu bude potrebovať vybrať zálohu od ďalších klientov. Veľa slovenských staviteľov funguje v takejto nebezpečnej dlhovej špirále celé roky. Je vždy nebezpečné mať u takéhoto staviteľa rozostavaný dom či záručný servis. Raz sa totiž táto špirála zastaví a klienti na konci prídu o svoje peniaze. Zálohy je nutné neviazať na termíny v kalendári, ale na dosiahnutie konkrétnych etáp stavby. Nechcete platiť preto, že je dvanásteho, ale preto, že stavba pokračuje podľa dohodnutého postupu.
teda prvé pravidlo je:
”Plaťte svoju stavbu postupne a vždy v závislosti od dokončenia jednotlivých častí stavby. Nie v závislosti od termínov.”
PEVNÁ CENA
Druhé najdôležitejšie pravidlo bezpečnej stavby je pevná cena. Nedodržanie ceny stavby je najväčším neduhom slovenských stavieb. Podľa štatistík sa cena domu prekročí u 73% stavieb rodinných domov. Desivé.
Uzatvorte len takú zmluvu o dielo, ktorá Vám garantuje pevnú cenu a ktorú nie je možné jednostranne zmeniť.
Len jedno číslo nemá vôbec žiadnu cenu. Iba cena, ktorá je rozdelená do presného rozboru (rozpočtu), koľko materiálu a v akej kvalite, má hodnotu. Len takto presne určená cena Vás ochrání pred zvyšovaním ceny počas stavby.
pravidlo druhé:
”Dohodnite si pevnú cenu a veľmi presne špecifikujte, čo bude Váš dom v danej cene obsahovať.”
VYBERTE SI STAVITEĽA S HISTÓRIOU A MENOM
Nestačí Vám len dobrá zmluva, pokiaľ ju uzavriete s nesprávnym partnerom. Sú ľudia, ktorí Vám v zmluve sľúbia čokoľvek. V obore je veľa takých, ktorí každé štyri roky zmenia názov firmy. So starým názvom končia aj staré záväzky zo zmlúv, ktoré takto uzavreli. Len ten staviteľ, ktorý do budovania svojho mena venoval mnoho rokov a energie, Vám zaručí, že svoje záväzky zo zmluvy dodrží.
tretie pravidlo:
”Vyberte si staviteľa, ktorý má meno a históriu.”
NOTÁRSKA ÚSCHOVA
Pokiaľ stavbu domu financujete z vlastných úspor, zvážte možnosť notárskej úschovy. Celú cenu domu zložíte na začiatku stavby do notárskej úschovy. Notár peniaze uvoľňuje v závislosti na tom, ako sa stavba dokončuje. Zvyčajne vo vopred dohodnutých čiastkach pri dokončení konkrétnych etáp.
KONTROLA ZNALCOM
V ES vieme, že každá kontrola stavby je dobrá. Veľmi sa nám osvedčilo nechať každý dom skontrolovať súdnym znalcom. Máme tak istotu, že je dom postavený naozaj dobre.
Navyše posudok súdneho znalca zvyšuje predajnú cenu v prípade, že budete dom niekedy predávať. Kupujúci získa s posudkom istotu, že nekupuje mačku vo vreci, že dom nemá skryté vady.
teda pravidlo štvrté znie:
”Nechajte dom skontrolovať súdnym znalcom.”
POSTAVTE DOM S DOBROU LIKVIDITOU
Ak hľadáte istotu, postavte si dom s dobrou likviditou. Dobrá likvidita znamená, že dom môžete kedykoľvek predať za dobrú cenu, keď sa zmení Vaša situácia. V ES považujeme za dobrú predajnú cenu takú, ktorá je pri prípadnom predaji vyššia ako bola cena pri zaobstaraní domu. Túto cenu domu podceňuje väčšina stavebníkov na Slovensku. Pritom ide o položku najdôležitejšiu. Je veľký rozdiel, keď predáte dom, splatíte hypotéku a ostane Vám 30.000 EUR. A je veľký rozdiel, keď predáte dom a na hypotéke Vám ešte ostane dlh 15.000 EUR.
Pokiaľ chcete postaviť dom s dobrou likviditou, dajte si pozor pri výbere pozemku a vyhnite sa všetkým experimentom s technológiami stavby. Zlý pozemok alebo neobľúbená technológia stavby pri predaji totálne zničia prípadnú predajnú cenu. Zlá likvidita domu Vám zoberie dobré možnosti riešenia nečakaných životných udalostí.
Realitní makléri nám vysvetľujú, ako sa drevostavby predávajú výrazne horšie ako murované domy. Použité drevostavby väčšina zákazníkov nechce. Dom z takejto technológie predáte za výrazne menej peňazí ako murovaný dom. Dom má zlú likviditu. Ešte horšie sú na tom betónové panely a ocelové konštrukcie. Experimentovanie s technológiami a rovnako tak nevhodný pozemok likviditu vždy poškodia.
pravidlo posledné, piate:
”Postavte taký dom, ktorý môžete vždy dobre predať.”
Aktualizované: 11.4.2016 späť